
|
|
četrtek, 13. januar 201118:00 - Delavsko-punkerska univerzaPredavanje Gorana Lukiča in Denisa MiklavčičaGoran LukiÄ: Kapitalizem po slovensko - stari vzorci, novi obraz(c)i
Junija leta 1863 je bila v Äasopisih v Londonu objavljena novica o smrti 20 letne Mary Ann Walkey. Mary je bila ena izmed šestdeset žensk, zaposlenih v spoštovani šiviljski delavnici »Madame Elise« na ulici Regent v zahodnem delu Londona. Zaposleni so pogosto delali po 16,5 ure brez prekinitve. Na višku sezone se je ta koliÄina dela poveÄala na trideset ur dela, stimuliranih z obÄasnimi dozami alkohola in kave. Vse to se je dogajalo v dveh natrpanih sobah brez ustreznega prezraÄevanja. Delavci so spali v enako neprezraÄenih in nagnetenih sobah. Višek sezone je paÄ zahteval takojšnje oblikovanje oblek za predstavnice visokega sloja, katere so bile povabljene na ples princese iz Walesa. Po 26 urah dela brez prekinitve, je Mary Ann umrla. Uradna zdravniška razlaga smrti Mary Ann je bila »smrt zaradi preveÄ dela in preslabih delovnih pogojev«. Zgodbo Mary Ann si lahko preberemo v knjigi Kapital Karla Marxa. Prav tiste knjižne uspešnice, katere prodaja je priÄela rasti sorazmerno s krizo.
Marsikdo bi rekel, da je zgodba Mary Ann tako kot sam Kapital odsev industrijske revolucije 19. stoletja, in da je Slovenija, tako kot »razviti« del Evrope in sveta, zgodbe in delovne pogoje Mary Ann že zdavnaj pustila za sabo. Ali paÄ? Pred Äasom sta se na Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije zatekla dva bolgarska delavca. Dober mesec pred tem sta prišla v Slovenijo v upanju na boljši zaslužek, katerega jima je ponujal posredovalec dela. In kaj sta doživela v Sloveniji? Mesec dni brezplaÄnega dela od jutra do veÄera ter spanje v kokošnjaku - ne metaforiÄno, dobesedno! Zadnje dni pred prihodom na sindikat nista prav niÄ jedla. Njun tako imenovani šef pa je medtem izginil neznano kam. Delavec, ki se je pred Äasom oglasil na sindikatu, je povedal, da je med januarjem in avgustom 2009 delal na gradbišÄu danes uspešno delujoÄega Centra urbane kulture KINO ŠIŠKA. Omenil je, da se ne spomni, da bi imel kak dan prost. Delali so tudi od 7h do 21h. Povedal je: »nekoÄ sem vprašal, ali je danes sobota. Bil je torek.« Sedmim delavkam Äistilnega servisa Bill iz Maribora delodajalec od avgusta 2006 ne daje plaÄilnih list, od leta 2002 ne plaÄuje prispevkov za pokojninsko blagajno, in še bi lahko naštevali. Skrajni primeri? MogoÄe, vendar se prav v iskanju skrajnih mer izkorišÄanja delodajalcev, katerih glavni motiv je lov za profitom, kaže njihova podobnost z rentniki kapitala, kakor jih imenuje Rastko MoÄnik in ki poveÄujejo profit sorazmerno s poveÄevanjem izkorišÄanjem delavstva.
Kako se je torej oblikoval model, ki je v 21. stoletju tako blizu tragiÄni zgodbi Mary Ann Walney iz 19. stoletja? Odgovor na to vprašanje je tudi odgovor na tukaj postavljeno trditev, da so oblikovalci politiÄnega dnevnega reda prepustili svojo suvereno politiÄno moÄ ozkim interesom kapitala. Po naÄelu – privatizitiraj- dereleguraj- discipliniraj – fleksibiliziraj.
Goran LukiÄ, svetovalec Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za socialno podroÄje, migracije in trg dela
Denis MiklavÄiÄ: Ko svoboda postane suženjstvo
Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o novih težnjah na podroÄju samozaposlovanja opozarja, da obstaja tveganje, da bo v državah, v katerih se ekonomsko odvisni samozaposleni ne opredeljujejo kot zaposleni, Äedalje veÄji delež evropskih delavcev brez varstva.
Svetovni trend je jasen: od manjšanja Älovekovih pravic pod krinko boja proti terorizmu do ukinitve delavskih pravic s samozaposlovanjem. Tako pridejo delodajalci do cenene delovne sile, brez kakršnih koli obveznosti, država pa zmanjša število brezposelnih in razbremeni socialne transferje. Brezposelnemu, ki je brez sredstev za preživljanje in možnosti zaposlitve, tako ne preostane drugega, kot da se samozaposli in prevzame nase vse stroške in tveganje. Odprta je pot v ekonomsko suženjstvo.
Ko pa se znajde na trgu dela, spozna, da mora zagotavljati vrhunske storitve za ceno študentskega dela, saj se znajde v konkurenci zaposlenih, ki se lahko v celoti posveÄajo svoji stroki in dumpinški ceni študentskega (malega) dela. To pa je pot v socialni dumping, saj lahko le na raÄun lastne socialne varnosti, dopusta, prehrane in strokovne rasti zniža lastno ceno dela, da sploh pride do dela, kaj šele plaÄila za svoje delo.
Pri nas se odnos do samozaposlenih vleÄe še iz prejšnjega sistema, ko so bili obrtniki obravnavani kot ostanek kapitalistov in niso prispevali k socialistiÄni skupnosti paÄ pa delali le v svojo korist. Take je bilo treba omejiti in jim pobrati kar najveÄ. V preteklosti je pomenil status »svobodnjaka na podroÄju kulture« tako rekoÄ izgon iz družbe, v kateri je imel posameznik pravico do dela, socialne varnosti in izobraževanja. Tako so bili »kaznovani« svobodomiselneži in tisti, ki so se zanašali na lastno presojo.
Samozaposleni je danes opredeljen v sektorski opredelitvi kot delodajalec, saj sam sebi zagotavlja delo. Ko pa takšno osebo pogledamo v njegovem delovnem okolju, vidimo, da dela prav tako kot zaposleni delavec, torej ga ne moremo videti drugaÄe kot delavca. Predvsem takrat, ko zaradi omejenega trga ne dela za veÄ naroÄnikov, temveÄ je ekonomsko odvisen od enega ali zelo omejenega števila naroÄnikov. Nemalokrat dela skupaj z zaposlenimi na popolnoma enak naÄin, s tem, da mu naroÄnik odreja delovni Äas, naÄin dela in plaÄilo za delo. V pogodbenem odnosu pa je samozaposleni izenaÄen z naroÄnikom, kar pomeni, da nima posebnega pravnega varstva, ki izhaja iz podrejenega pogodbenega razmerja. Tako mora poleg svoje stroke obvladati tudi pravno, organizacijsko in raÄunovodsko podroÄje ko se pogaja z institucijo ali organizacijo kot naroÄnikom. Delovna inšpekcija se s samozaposlenimi ne ukvarja, saj ne spadajo pod delovnopravno zakonodajo, Äeprav opravljajo delo z vsemi elementi delovnega razmerja.
Ker samozaposleni ni delavec, se tudi ne more sindikalno organizirati, kot je ugotovilo irsko sodišÄe, ki je to opredelilo kot kartelni dogovor. Sindikalno organiziranje pri nas poteka tako rekoÄ v ilegali, saj ni mogoÄe zagotoviti varstva sindikalnih aktivistov, ki praviloma ostanejo brez dela, ker naroÄnik ne želi skleniti pogodbe z njimi. Sindikati ne vidijo interesa po organiziranju samozaposlenih, saj je potrebno vložiti veliko napora in znanja, težko pa je izterjati Älanarino, saj se ne odvaja neposredno od plaÄe. Sindikati bi morali investirati v organiziranje samozaposlenih iz solidarnosti in z interesom po ohranjanju delovnih mest. Podpreti bi morali prizadevanja po uveljavitvi pravice do enakega plaÄila za enako delo, s tem, da bi moral biti strošek delodajalca enak za enako delo.
KljuÄni dejavnik težav samozaposlenih pa je obravnava njihovega prihodka kot dobiÄek iz dejavnosti in ne kot plaÄilo za delo. PoslediÄno so samozaposleni diskriminirani pri pravici do nadomestila prihodka v primeru brezposelnosti, pri bolniški nezmožnosti za delo, pri otroškem varstvu, davkih, banÄnih kreditih in drugih potrebah.
Možna pot do odprave diskriminacije samozaposlenih posameznikov, ki ne zaposlujejo nikogar razen samega sebe je umestitev v delovnopravno zakonodajo na tak naÄin, da bi morali do samega sebe izpolnjevati obveznosti iz Zakona o delovnih razmerjih (ZDR). Na ta naÄin bi prišli do argumentirane cene dela in poslediÄno do dumpinške meje, katero bi moral nadzorovati Urad za varstvo konkurence. Tako bi si samozaposleni tudi obraÄunal plaÄilo za delo, prihodek, ki bi presegal primerljivo plaÄo pa bi bil dobiÄek. S tem bi samozaposleni dobil v roke orodje, s katerim bi si izboril Äloveka vredno življenje na današnjem trgu dela.
Denis MiklavÄiÄ, dipl. ekon., predsednik SUKI, sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na podroÄju kulture in informiranja pri sindikatu GLOSA. « nazajkomentarji 
|
|
ODPRTO 2024 Odprto kliÄe, odpiramo Gromko! Odprto, koronsko dete, se iz poletja premika v jesen. Prej koncerti na dvorišÄu, a zdaj zaradi mnogoterih dejavnikov ponovno v dvorani. In ker smo let... [ preberi več... ]
 |