FriForma: Istvan Grencsó – saksofon, klarinet (HUN) / Aram Shelton - saksofon, klarinet (HUN) / Szilveszter Miklós - bobni (HUN)
Acamar trio: Cene Resnik - saksofon (SLO) / Matjaž Bajc - kontrabas (SLO) / Urban Kušar - bobni (SLO)
FB: https://www.facebook.com/events/1155153434663091/
Prihajajoči dogodek bo obarvan precej free jazzovsko saj je ena od smernic serialke FriForma stremljenje k raziskovanju novih umetniških tvorb, črpajoč iz umetniških potencialov mlajše generacije slovenskih in uveljavljenih mednarodnih muzičistov in muzičistk, ki inovativno prepletajo free jazz in svobodno improvizacijo.
Oder Kluba Gromka bo zasedel novi domači trio Acamar z uveljavljenim saksofonistom Cenetom Resnikom, kontrabasitom Matjažem Bajcem in bobnarjem Urbanom Kušarjem. Slendja sta izjemno dejavna in perspektivna mlada glasbenika, ki prihajata iz Kaučičeve šole. Trio bo predstavil novo zgoščenko imanovano TIR izdano konec januarja 2019 pri založbi Klopotec. V drugem delu večera bo nastopil medgeneracijski trio, ki je izjemno posrečena kombinacija starih in novih oblik jazza. Iz Budimpešte prihaja legenda madžarskega jazza, saksofonist Istvan Grencsó, pred kratkim iz Floride v Budimpešto preseljeni saksofonist in klarinetist Aram Sheridan in najperspektivnejši bobnar mlajše generacije madžarskih jazzistov, tolkalec Szilveszter Miklós.
Acamar/ Bandcamp: https://acamartrio.bandcamp.com/album/tir…
Grencsó István & Aram Shelton & Miklós Szilveszter | Lumen, Jazzaj, 28. 11. 2018. https://www.youtube.com/watch?v=LApKb42eDoc
István Grencsó (1956) je nase opozoril v 80-tih, ko je veliko nastopal z Györgyem Szabadosem, večkrat omenjenim kot neformalnim kraljem madžarskega free jazz gibanja. Svojo zasedbo Open Collective je ustanovil leta 1985, ki je, kljub občasnim sodelovanjem z drugimi glasbeniki (Kampec Dolores) in spreminjanju zasedbe, ostala njegova temeljna formacija. Je izjemno vešč inštrumentalist, ki je enako doma v standardih in baladah kot v frenetičnih free jazzovskih izbruhih. Sodeloval je z vrsto izjemnih jazzistov, kot so Peter Kowald, Tobias Delius in Peter Brötzmann. Svojo prvo zasedbo Masina Jazz Csoport je ustanovil leta 1979. Sledila so sodelovanja, tako že omenjeno s Szabadosem, kot z še eno legendo madžarske scene, Mihályjem Dreschem.
Aram Shelton je floridski improvizator in skladatelj, ki nastopa na saksofonu, klarinetih in elektroniko v živo. Igra z izrazitim, harmonično bogatim zvokom in razvija glasbene misli s stalnim gibanjem, tonskimi premiki in kompleksnimi zvoki skupaj z jasnimi melodičnimi in ritmičnimi konstrukti. Njegov besednjak uporablja vrsto razširjenih tehnik, vključno z večfoničnostjo in krožnim dihanjem ter raziskovanjem zunanjih razponov instrumenta. Osredotoča se na ustvarjalno glasbo, na kateri temelji bogata zgodovina avant-jazza in proste improvizacije. Njegovo pisanje in igranje sta bila do sedaj dokumentirana v več kot dveh ducatih albumih. Bil je integralni član ustvarjalnih glasbenih kolektivov v Čikagu.
Madžarski free jazz bobnar Szilveszter Miklós (1983) je svojo glasbeno pot začel s študijem violine a jo je kmalu zamenjal z bobni. Diplomiral je na Glasbeni akademiji Franz Liszt v Budimpešti. Trdi, da je največ znanja in izkušenj pridobil z igranjem s priznanimi starejšimi glasbeniki kot so: Mihály Dresch, István Grencsó, Ákos Szelevényi, Tibor Szemző, Szilárd Mezei in Róbert Benkő. Redno nastopa s vodilnimi madžarskimi jazz glasbeniki in sodeluje v mednarodnih zasedbah s Peterom Brötzmannom, Lewisem Jordanom, Johnom Dikemanom, Rudiem Mahallom in Hanom Benninkom. Sodeloval je tudi s pokojnima jazz ikonama, Marcom Eneidiem in Johannesom Bauerjem.
Tenorski saksofonist Cene Resnik živi in ustvarja v Ljubljani. Zadnja leta intenzivno ukvarja z raziskovanjem polja in meja proste improvizirane glasbe. Kljub končanemu formalnemu študiju jazzovske glasbe na deželnem konservatoriju v Celovcu ga vedno bolj zanima robna, ustvarjalna glasba, instantna kompozicija in seveda tudi prosta improvizirana glasbena igra. Od leta 2010 dejavno sodeluje z raznovrstnimi ustvarjalnimi domačimi in tudi tujimi glasbeniki in glasbenicami, v večjih in manjših zasedbah. Je eden od pomembnejših predstavnikov slovenske ustvarjalne, improvizirane glasbene scene.
Matjaž Bajc je izjemno aktiven predstavnik mlade generacije slovenskih glasbenikov. Glasbeno pot je začel kot saksofonist nato je z vstopom v pihalni orkester zamenjal saksofon s tenorsko tubo. Pri 13. letih se je prvič seznanil z bas kitaro in začel šolanje v Kaučičevi kreativni šoli imenovani Kombo B - Zvočni Izviri. V času šolanja je soustanovil priljubljeno jazz-punk skupino Koromač. Med študijem v Kavčičevi šoli je spoznal kontrabasista Jošt Drašlerja, ki ga je navdušil nad kontrabasom in od takrat je kontrabas njegov primarni inštrument. Študij kontrabasa je nadaljeval v Trstu pri profesorju Giovanniju Maierju.
Urban Kušar je samozaposleni v kulturi kot instrumentalist. Glasbeno šolo je začel obiskovati pri osmih letih, kasneje se je izpopolnjeval pri sokrajanu bobnarju Marku Lasiču in po petih letih zaključil bobnarsko šolo Zlatka Kaučiča. V tem času je koncertiral in posnel 2 zgoščenki s Kombom B - Zvočni Izviri. Vsa ta leta je igral bobne v zasedbi Koromač s katero je prav tako posnel 2 zgoščenki. Leta 2016 je ustanovil skupino Nesesari Kakalulu, s katero je veliko nastopal in posnel ploščo.
Informacije in prošnje za akreditacije dobite na elektronskem naslovu: natasa.serec@gmail.com
Koncertni cikel FriForma podpira Oddelek za kulturo MOL.