|
četrtek, 24. oktober 2024
21:00 - Defonija 25 let Defonije: VIDMAR / BORŠIČ / KUŠAR (SI) + KONK PACK (GB, DE) VIDMAR / BORŠIČ / KUŠAR (premierno!)
• Tea Vidmar — glas
• Jure Boršič — altovski saksofon, klarinet
• Urban Kušar — bobni, tolkala
Pihalec Jure Boršič je študentovski status na Konservatoriju za glasbo v Trstu zamenjal za bolj individualističen pristop k učenju. Pridružil se je Kombo šoli Zlatka Kaučiča, svoje znanje pa je spopolnjeval tako sam kakor tudi na individualnih urah in delavnicah najboljših slovenskih in severnoitalijanskih saksofonistov. Je gonilna sila skupin in projektov, kot so Koromač, TiTiTi, Bootleg Unit, Oholo!, Shoe & Shoelace, Niemoy in tudi član večje zasedbe Orkestra Brez Meja/Orkester Senza Confini (Orkester brez meja), Čomp in Gal Furlan Quarteta. Bobnar in tolkalec Urban Kušar (1992) je eden najaktivnejših in vsestranskih glasbenikov svoje generacije domačih improvizatorjev. Sprva se je pri sedmih letih starosti učil saksofona, pri 15. že igral bobne s Koromačem, bil zatem dve leti samouk, navsezadnje pa obiskoval bobnarski šoli pri Marku Lasiču in Zlatku Kaučiču. V zadnjem desetletju vztrajno nastopa in snema s Kaučičevim Kombom B, Acamar Triom (še Cene Resnik in Matjaž Bajc), z različnimi zasedbami severnoitalijanskega violončelista in kontrabasista Giovannija Maierja, poleg udinjanja v bendu Koromač, ki je izjemen jazzcore powerhouse kolektiv s slovenskimi in italijanskimi instrumentalisti iz goriško-goriškega primejstva oziroma zamejstva, pa smo Kušarja zasledili tudi v grupaciji Nesesari Kakalulu. Kušar je tudi bobnar v triu CUT (s saksofonistoma Tanjo Feichtmair in Cenetom Resnikom), na presečišču novega jazza in folklore pa je pred kratkim utemeljil še mednarodno zasedbo Bop en Bras, s katero se je rezidenčno predstavil na 28. festivalu Jazz Cerkno (2023) in za festivalsko založbo še istega leta izdal tudi album z naslovom Jezen času kamna.
+
KONK PACK (GB, DE; tudi oni praznujejo 25-letnico delovanja in se po izjemnem špilu leta 2001 znova usedejo na gromki oder):
• Tim Hodgkinson — lap steel kitara, elektrofonija, klarinet
• Roger Turner — bobnarska baterija, tolkala
• Thomas Lehn — analogni sintetizator
Fotografija Kiril Polonsky (2023) Z leti vse bolj hvaljen tudi kot skladatelj, z deli, predstavljenimi na mednarodnih festivalih sodobne glasbe, in zbirko ansambelskih skladb pri založbi Mode, je Tim Hodgkinson tudi in predvsem močno zavezan intenzivni, energični in dinamični izvajalski praksi. V več kot pol stoletja delovanja je bil tudi špilavec v stalnih in dobro utrjenih zasedbah, saj je bil soustanovitelj izjemno pomembne skupine Henry Cow (1968), kot saksofonist je igral z avant metal skupino God, kot solista na basovskem klarinetu ga slišimo na koncertih posnetkih spektralne muzike Iancuja Dumitrescuja. Njegovo igranje lap steel kitare je slejkoprej docela nekategorizirano, prinaša pa umirjene in manj umirjene odmeve tako rocka kot tudi etničnih muzik. Roger Turner je v desetletjih svojega glasbenega delovanja znan po vulkanskih izbruhih in do potankosti izbrušeni natančnosti svojega bobnarskega prispevka. Zasedbe, v katerih je igral, so spletle ključne čezatlantske povezave. Turner je še posebej izrazito delal v mikroskopskem laboratoriju situacije akustičnega dua, kjer si je pridobil visoko razvit občutek za podrobnosti in dinamičen nadzor. Gre za špilavca svetovnega razreda, ki je suvereno redefiniral jezik sodobnih tolkal. V Turnerjevih rokah lahko drobni pregibi napetosti oblikujejo glasbeno usmeritev skupine in spodbudijo novo izkustveno raven občinstva.
Osrednja ustvarjalna ambicija Thomasa Lehna je od začetka devetdesetih let XX. stoletja izvajanje elektronske muzike "v živo", pri čemer je osnova zanjo analogna zvočna sinteza. Po obdobju, ko je igral s sintetizatorjem minimoog izumitelja Roberta Mooga, je od leta 1994 njegova glavna elektronska oprema modularni analogni sintetizator Synthi A v kombinaciji s klaviaturo DK-2, ki ju je v poznih šestdesetih razvila in proizvedla britanska družba EMS. Elektrofonija Thomasa Lehna, njeno glasbeno gradivo, proces in struktura se ustvarijo in izvedejo v realnem času. Širok spekter izkušenj v številnih kontekstualnih zvrsteh se zlije v njegovem aktualnem glasbenem ustvarjanju: V osemdesetih letih XX. stoletja je Lehn kot šolan pianist deloval na širnem polju klasične, modernistične in sodobne glasbe, jazza, glasbenega gledališča in transmedijskih predstav. Od 90. let do danes so torišče njegovega dela tudi druge sodobne glasbene oblike, med katerimi ima posebno mesto improvizacija. Lehn je sčasoma razvil povsem individualen glasbeni jezik, katerega notranja sintaksa se pogosto zdi bolj akustične kakor elektronske narave. kontakt: defonija@gmail.com « nazaj komentarji |
POLETNI PROGRAM ODPRTO 2023 Tudi letošnje poletje bo Gromka zagnala glasbeni cikel Odprto, s katerim oživlja južni del AKC Metelkove mesta. Cikel Odprto je žanrsko neobremenjen, združuje pa metelkovske glasbene u... [ preberi več... ] |
layout:vax - 2008 - code:primz |